Nie tylko na Ziemi Lubaczowskiej, ale również w Krasiczynie, Dubiecku i Zarzeczu oficjalnie rozpoczął się Festiwal Dziedzictwa Kresów, a orgaznizowane w jego ramach wydarzenia potrwają do 1 sierpnia.
Historia Kresów najbliższych
W miniony czwartek w Muzeum Kresów odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona zagadnieniom związanym z Kresami najbliższymi. To początek nowej tradycji popularyzowania wiedzy o historii naszej najbliższej zagranicy. Prelekcje wygłosili Janusz Mazur – kustosz Muzeum Kresów, historyk sztuki; Tomasz Róg – regionalista, historyk; oraz Tomasz Kuba Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią (DSH) w Warszawie.
Muzyczny weekend
Na początku ubiegłego weekendu można było zasłuchać się w muzyce klasycznej. W Zespole Pałacowo-Parkowym w Krasiczynie na kameralnym koncercie „Zagubione skarby” rozbrzmiały skrzypce, wiolonczela i fortepian, a w Kresowym Domu Sztuki w Dubiecku muzycy zabrali gości w muzyczną podróż po Europie środkowej.
Z kolei w Lubaczowie, w Państwowej Szkole Muzycznej odbył się koncert, jakich dawno tu nie było. Mela Koteluk i zespoł Kwadrofonik w muzyczny sposób ukazali piękno poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, realizując projekt „Astronomia poety. Baczyński”, jaki został przygotowany z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncert zamienił się w niezapomniany spektakl dźwięku, obrazu i słowa.
W sobotę w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej rozbrzmiały barokowe dźwięki w wykonaniu znakomitych muzyków pod przewodnictwem prof. Władysława Kłosiewicza- klawesynisty, dyrygenta i pedagoga, uznanego interpretatora muzyki. Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel witając gości na tym koncercie przypomniał, że Festiwal Dziedzictwa Kresów w jego pierwotnej wersji zaczął się właśnie w sercu Baszni stąd idea, by zapoczątkować i kontynuować takie koncerty dla mieszkańców tej miejscowości.
Weekend zakończył koncert klezmerski w wykonaniu Lubaczów Klezmer Trio, Marka Majchera, oraz zespołu „Sholem” z Krakowa.
Również w niedzielę wspomniany przez nas prof. Władysław Kłosiewicz wykonał solowy recital klawesynowy w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu.
Podróż do gwiazd w 100 lecie urodzin Lema
Stanisław Lem urodził się dokładnie 100 lat temu we Lwowie. W związku z tym w Lubaczowie nie zbrakło wydarzeń poświęconych tej postaci. Zaczęło się w piątek od arcyciekawego spotkania autorskiego z dr hab. Maciejem Wróblewskim prof. UMK w Miejskim Domu Kultury. Opowiadał o pisarzu, którego nie oszczędzało życie, człowieku potrafiącym patrzeć krok dalej niż nasze codzienne wyobrażenia o świecie, futurologu, który zaczynał od poezji.
Gdy zapadł zmierzch, goście licznie zgromadzeni na płycie rynku mogli podziwiać film „Życie nie z tej Ziemi” wyświetlony na budynku Ratusza w technice mappingu, a tuż po nim spektakularny pokaz laserów. Z kolei wszyscy, którzy chcieli sięgnąć okiem do gwiazd, mogli zajrzeć przez obiektyw teleskopów.
Kino pod chmurką
Sobotni wieczór można było spędzić na plenerowym pokazie słynnego polskiego filmu pt. „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
Spotkania z kulturą żydowską
rozpoczęliśmy od sesji popularnonaukowej w Muzeum Kresów, na której zostały wygłoszone prelekcje:
„Historia lubaczowskich Żydów” – Zenon Swatek, Starosta Lubaczowski, historyk,
„Nieznane polsko-żydowskie dziedzictwo” – Anna Jarmusiewicz, autorka książki- wywiadu z prof. Antonym Polonskym,
„Po tak wielu zostało tak niewiele. Żydzi w Podkarpackiem” – Andrzej Potocki, autor książki, historyk, regionalista.
To jednak nie koniec spotkań z tą bogatą kulturą. Popołudniu na płycie lubaczowskiego rynku mogliśmy podziwiać wystawę fotografii wielkoformatowych przedstawiającą żydowskie życie w przedwojennym Lubaczowie, a kucharz Michał Lachur wykonał pokaz gotowania czulentu- tradycyjnej potrawy żydowskiej.
To był pierwszy weekend Festiwalu, pełen wrażeń i emocji. Gmina Lubaczów zaprasza na kolejne wydarzenia. Wszystkie aktualności znajdują się na stronie www.festwialkresow.pl
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021″.