Rada Gminy Lubaczów uchwałą nr XLIII/424/2010 z dnia 30 marca 2010 r. ustanowiła herb, flagę i sztandar Gminy Lubaczów oraz uchwałą nr XLIII/425/2010 ustaliła zasady ich używania.

Herb Gminy Lubaczów

Opis

Na tarczy gotyckiej w polu czerwonym siedem czarnych piór strusich jak pawi ogon rozciągnionych, zatkniętych w złotym półksiężycu z obliczem – barkiem ku górze. Niżej kielich.

Idea

Gmina Lubaczów nie posiadała w przeszłości swego znaku herbowego. Idea herbu w proponowanym kształcie nawiązuje do herbu Mniszech – należącego do ostatniego starosty lubaczowskiego Jerzego Augusta Mniszcha, dzierżawcy znacznej części terenów obecnej Gminy Lubaczów. Jerzy August Mniszech herbu Mniszech (1715 – 15 X 1778), marszałek nadworny koronny w 1742 r. i 1757 – 1778 r., kasztelan krakowski od 1773 r., starosta generalny Wielkopolski od 1757 r., łowczy wielki koronny od 1732 r., podkomorzy wielki litewski od 1736 r., starosta sanocki, białocerkiewski, grudziądzki, lubaczowski. Syn Józefa Wandalina Mniszcha (1670 – 1747). Twórca Kamaryli Mniszcha. W 1750 r. poślubił córkę pierwszego ministra Augusta III Henryka Bruhla – Amalię. Zyskał dzięki temu nieformalną pozycję przywódcy partii dworskiej, a także zmonopolizował w swym ręku pośrednictwo w rozdawnictwie urzędów i starostw. Był kawalerem Orderu Orła Białego.
Jako jedna z najważniejszych osób w ówczesnym państwie wywarł znaczny wpływ na rzecz rozwoju starostwa lubaczowskiego, w tym też terenów obecnej Gminy Lubaczów. Na początku XVIII w. starosta założył na granicy Baszni, Smolina i Sieniawki hutę szkła kryształowego. Produkcję pierwszych wyrobów luksusowych (świeczników) uruchomiono 21 sierpnia 1718 roku. Największy procent w asortymencie produkcji zajmowały szkła naczyniowe, ale także wysokogatunkowe szkła kryształowe, m.in. kielichy toastowe, kieliszki. Oprócz szklanic produkowano też luksusowe świeczniki stojące, przyścienne i żyrandole z przeznaczeniem do dworów, pałaców, kościołów. W ówczesnej Polsce niezwykle cenione. Dziś zachowały się w kolekcjach największych muzeów polskich i europejskich. Tradycje zakładu przetrwały w nazwie obecnie istniejącej osady Huta Kryształowa.

Symbolika

Herb Mniszech Jerzego Augusta Mniszcha ostatniego starosty lubaczowskiego (1757 -1772) w I Rzeczpospolitej.
Kielich nawiązuje do wyrobów huty – jednego z najważniejszych zakładów tego typu na terenie ówczesnej Rzeczpospolitej. Tzw. „lubaczowskie szkła kryształowe” uznane są przez badaczy za jedne z najcenniejszych przykładów barokowego rzemiosła artystycznego w Polsce i w Europie.

Bibliografia

K. Niesiecki, Herbarz Polski, T. VI, Lipsk 1841, s. 433.
Szkła z Huty Kryształowej w starostwie lubaczowskim 1717/1718 – koniec XVIII w., ss. 72- 73, Warszawa 2005.

Sztandar Gminy Lubaczów

Awers: Strona główna Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 100 cm koloru białego. W centrum płata sztandaru znajduje się herb Gminy Lubaczów: na tarczy gotyckiej o wysokości 46 cm w polu czerwonym siedem piór strusich, haftowanych czarnym szychem jak pawi ogon rozciągnionych zatkniętych w półksiężycu, haftowanym złotym szychem, z obliczem – barkiem ku górze. Niżej kielich haftowany srebrnym szychem, jako szkło kryształowe. W otoku napis „GMINA LUBACZóW” haftowany czerwonym szychem. Litery mają wysokość 7 cm. Bordiura – pas haftu płaskiego złożony z motywu dwóch rozkwitłych czerwonych róż i kwiatu szarotki w narożu boki z wici roślinnej z pączkami i rozkwitłymi kwiatami stokrotki. Bordiura umieszczona w czterech narożach płata sztandaru. Całość obszyta srebrną frędzlą.

Rewers: Strona odwrotna Płatem sztandaru jest tkanina o boku długości 100 cm koloru czerwonego. W centrum płata sztandaru znajduje się wizerunek orła białego o wysokości 62 cm, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, haftowany srebrnym szychem, a korona, dziób i  szpony – haftowane złotym szychem. Całość obszyta srebrną frędzlą. Głowica sztandaru

Głowicę sztandaru stanowi siedem czarnych piór strusich zatkniętych w  złotym półksiężycu wspartym na podstawie metalowej z napisem „GMINA LUBACZÓW” i stanowi zwieńczenie drzewca sztandarowego.

Drzewce sztandaru o średnicy 3,5 cm., dł. 240 cm., dwudzielne, połączone tuleją z żółtego metalu, na górnym końcu znajduje się głowica. Na dolnym zakończeniu okucie stożkowate. System mocujący sztandar umieszczony w górnej części.

    

Opis  flagi

   Flaga Gminy Lubaczów nawiązuje do barw herbu. Kolor czerwony nawiązuje do koloru tarczy herbowej, natomiast złoty do koloru półksiężyca.
Flaga ma kształt prostokąta o proporcji szerokość do długości 5 : 8. Flaga została podzielona na 5 pasów poziomych.
Pas pierwszy o proporcji 0,6 : 8 w kolorze czerwonym, drugi pas o proporcji 0,6 : 8 koloru złotego, trzeci pas o proporcji 2,6 : 8 koloru czerwonego, czwarty pas o proporcji 0,6 : 8 w kolorze złotym i piaty pas o proporcji 0,6 : 8 w kolorze czerwonym.

Skip to content