4 sierpnia zakończyła się kolejna edycja Festiwalu Dziedzictwa Kresów, który od 26.07.2019 r odbywał się w różnych miejscach Ziemi Lubaczowskiej i Podkarpacia m.in. w Lubaczowie, Cieszanowie, Baszni Dolnej, Oleszycach, Podlesiu, Radrużu, Horyńcu – Zdroju, Łukawcu, Jarosławiu czy Przemyślu. Organizatorem wydarzenia była Gmina Lubaczów i Samorząd Województwa Podkarpackiego.
Przez 10 dni w ramach festiwalu miały miejsce różnorodne wydarzenia kulturowe, historyczne, artystyczne i muzyczne. Celem przedsięwzięcia było kultywowanie pamięci o dawnych Kresach Rzeczypospolitej, zintegrowanie środowisk kresowych, ochrona przed zapomnieniem historii, obrzędowości i tradycji, jak i promocja Ziemi Lubaczowskiej.
Zwieńczeniem tych wyjątkowych dni wypełnionych niepowtarzalnym klimatem, atmosferą, magią barw, dźwięków i smaków był Wielki Finał Festiwalu, który odbył się w niedzielę 4 sierpnia na błoniach Kresowej Osady w Baszni Dolnej.
Podczas pełnego wrażeń dnia na gości czekało wiele atrakcji, liczne konkursy i prezentacje kulinarne, występy zespołów folklorystycznych, pokazy rękodzieła, inscenizacje i rekonstrukcja Bitwy pod Zadwórzem. To ostatnie widowiskowe wydarzenie, przyciągnęło na błonia Kresowej Osady setki gości i fotoreporterów. Zadwórze – przez heroiczną walkę obrońców nazywane Polskimi Termopilami – zasłynęło jako najbardziej dramatyczny epizod walk o Lwów w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Tam 17 sierpnia stoczył bitwę ochotniczy batalion lwowski pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego z przeważającymi silami sowieckimi 6. dywizji kawalerii z 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego. Dziś miejsce bitwy – położone przed wojną w powiecie przemyskim – leży na terytorium Ukrainy. Świetna praca organizatorów, pirotechników i aktorów biorących udział w rekonstrukcji zaowocowała wielkim przedsięwzięciem. Niesamowite emocje i przeżycia jakie towarzyszyły widzom na pewno pozostaną w ich pamięci na długo.
Jak co roku wielkim zainteresowaniem podczas Finału Festiwalu Dziedzictwa Kresów cieszyły się konkursy kulinarne w tym „Kresowe Jadło” i „Niejedno oblicze Podkarpackiego Proziaka”, który został przeprowadzony po raz pierwszy w ramach II Święta Podkarpackiego Proziaka. Celem konkursów było kultywowanie tradycji kulinarnych Kresów Wschodnich, upowszechnienie starych, kresowych potraw kulinarnych, ocalenie od zapomnienia tradycyjnej kuchni regionalnej oraz promocja podkarpackich proziaków. Gwiazdą kulinarną tegorocznego Festiwalu był Jarosław Uściński- kucharz, restaurator, master szef, który dla publiczności wystąpił z pokazem kulinarnym „Produkty lokalne w światowych deserach” pełniąc jednocześnie funkcję przewodniczącego komisji oceniającej w konkursie „Niejedno oblicze Podkarpackiego Proziaka”.
Jednym z wydarzeń towarzyszących były targi pn. „Polska Smakuje”, podczas których swoje produkty prezentowało 16 wystawców z województwa podkarpackiego, lubelskiego oraz podlaskiego. Mogliśmy również odwiedzić strefy producentów żywności „Na kulinarnym szlaki wschodniej Polski”. W trakcie targów rodzinnych firm można było nabyć dżemy, miody, syropy, nalewki, różnego rodzaju słodkości, herbaty oraz wędliny i ryby.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się potrawy przygotowane przez naszych słowackich, ukraińskich i węgierskich sąsiadów z Vinne, Niemirowa oraz Diosd- partnerów Gminy Lubaczów. Zapach przyrządzanych specjałów roznosił się po całym festiwalowym placu, który tętnił życiem przez cały dzień. Nie zabrakło niespodzianek przygotowanych na najmłodszych, liczne zabawy, gry, malowanie twarzy, wesołe miasteczko, warsztaty artystyczne czy „Biblioteka pod Chmurką” to tylko część atrakcji, które nie pozwalały dzieciom na nudę. Do tego przeróżne stoiska kulinarne zachęcające do degustacji i zakupu wspaniałych wypieków potraw czy dań kuchni Kresów Wschodnich.
Wielki Festiwal uświetniły także występy artystyczne zespołów folklorystycznych w tym: Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy”, Zespołu Śpiewaczego „Niespodzianka” czy „Naprozsa”
z Węgier. Mogliśmy również podziwiać grupy młodzieżowe takie jak: „Wołyńskie Słowiki” z Łucka, „Polanie znad Dniepru” z Kijowa czy „Bursztynki” z Wilna.
Muzyczną gwiazdą tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów był zespół Varius Manx w towarzystwie Kasi Stankiewicz.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją przedsięwzięcia obęli: Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.
Ogromne przedsięwzięcie, bardzo bogaty w wydarzenia program nie miałoby miejsca gdyby nie praca wielu osób. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów.
Sponsor strategiczny:
Więcej zdjęć z tegorocznego Festiwalu: https://festiwalkresow.pl/index.php/fotorelacja-2019/