Podczas tegorocznych wakacji STOWARZYSZENIE WSPÓŁPRACY Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ POLONIARES oraz GMINA LUBACZÓW realizowały zadanie: „LATO Z FOLKLOREM” w ramach projektu współfinansowanego przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej z priorytetu OCHRONA POLSKIEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO I HISTORYCZNEGO.
W dniach od 28 lipca do 5 sierpnia br. na terenie Gminy Lubaczów przebywała młodzież polonijna z zespołów folklorystycznych z Litwy i Ukrainy, która mogła doskonalić swój warsztat artystyczny łącząc pobyt w Polsce z letnim wypoczynkiem.
Głównym celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej oraz pielęgnowanie polskości, dzięki czemu młodzi uczestnicy mogli poznać kraj swoich przodków, zetknąć się z kulturą, historią i tradycją polską, a przede wszystkim dokładniej poznać nasz język ojczysty.
Podczas tygodniowego pobytu zaplanowano szereg spotkań integracyjnych oraz wycieczek turystyczno – krajoznawczych, między innymi do: Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Łańcuta, Rzeszowa, Jarosławia, Horyńca-Zdroju, Nowin Horynieckich, pozwalających poznać piękno regionu. Organizatorzy mieli na uwadze, aby młodzi goście mogli wypocząć, toteż nie zabrakło także zajęć rekreacyjnych.
Uczestnicy projektu odwiedzili Kresową Osadę w Baszni Dolnej, gdzie miały miejsce różnorodne warsztaty – rzemieślnicze, rzeźbiarskie, malarskie, kulinarne, a także spotkania
z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „POLONIKA” oraz warsztaty z Zespołem Pieśni i Tańca „Kresy”.
Występy poszczególnych zespołów folklorystycznych: Zespołu Tańca Ludowego „Bursztynki” z Litwy oraz dwóch zespołów z Ukrainy: Zespołu Pieśni i Tańca „Polanie znad Dniepru” z Kijowa i „Wołyńskich Słowików” z Łucka – podczas PRZEGLĄDU POLONIJNYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH na scenie amfiteatru w Horyńcu – Zdroju u boku zespołów ze Lwowa i Węgier oraz podczas WIELKIEGO FINAŁU FESTIWALU DZIEDZICTWA KRESÓW – okazały się wielkim wyróżnieniem. Zaprezentowanie dorobku artystycznego szerszej publiczności wywołało wiele pozytywnych emocji wśród młodych wykonawców.
Podczas tygodniowego pobytu w Gminie Lubaczów, chcieliśmy pokazać zagranicznym gościom nie tylko Zamość czy Łańcut, ale także to, co najpiękniejsze na Ziemi Lubaczowskiej. Młodzież miała okazję zwiedzić Muzeum Kresów w Lubaczowie i podziwiać piękne Roztocze. To wszystko przyczyniło się do przełamywania wzajemnych barier i uprzedzeń, pogłębiania wiedzy na temat Polski, jak również zacieśnienia więzi Polonii z Polską.
Festiwal Dziedzictwa Kresów wywarł na naszych gościach ogromne wrażenie. Występy przed licznie zgromadzoną publicznością, „wesołe miasteczko”, koncert zespołu „Varius Manx”, wycieczki, warsztaty, zajęcia rekreacyjne – jak sami stwierdzili – pozostaną im na długo w pamięci
To był wspaniale wykorzystany czas! Uczestnicy projektu cieszyli się, iż mogli zobaczyć tyle ciekawych miejsc. Wymiana adresów, pamiątkowe zdjęcia, gorące słowa pożegnań pokazały, że był to niezwykły okres zarówno dla naszych gości z Litwy i Ukrainy, jak i dla nas – Polaków zaangażowanych w realizację tego projektu. Te niecodzienne lekcje historii, a przede wszystkim kontakt z inną kulturą sprawiły, iż była to udana wizyta młodzieży polonijnej w Polsce.