19 marca 2025 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia Medali Reipublicae Memoriae Meritum, przyznawanych przez Instytut Pamięci Narodowej osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990. Jednym z laureatów tego odznaczenia jest Wójt Gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, który otrzymał wczoraj srebrny medal za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci historycznej.
W uzasadnieniu IPN podkreślił, że Wójt Wiesław Kapel od lat angażuje się w liczne inicjatywy mające na celu upamiętnienie wydarzeń i postaci związanych z historią regionu. Pod jego kierownictwem Gmina Lubaczów stała się ważnym ośrodkiem kultury kresowej. Wśród jego najważniejszych inicjatyw należy wymienić organizację od 2008 r. Festiwalu Dziedzictwa Kresów, powołanie Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” w Lubaczowie oraz inicjatywa założenia Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa w Lubaczowie.
Konsekwentnie dba o upamiętnienie ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów z czasów II wojny światowej, czego wyrazem są liczne pomniki i tablice pamiątkowe w gminie Lubaczów. Jego współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej zaowocowała odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baszni Dolnej oraz umieszczeniem tablicy pamiątkowej w Krowicy Samej ku czci mieszkańców Ulicka-Seredkiewicz zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Ponadto, jego zaangażowanie doprowadziło do powstania miejsca pamięci zagłady ludności żydowskiej w Mokrzycy.
Oprócz działań upamiętniających, Wiesław Kapel jest również inicjatorem licznych rekonstrukcji historycznych, koncertów, wystaw oraz konferencji naukowych. Regularnie wspiera wydarzenia organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy historycznej i patriotycznego wychowania kolejnych pokoleń.
Podczas spotkania Wójt Gminy podziękował swoim pracownikom i partnerom społecznym za cenne inicjatywy upamiętniania nawet trudnej historii regionu i gminy Lubaczów. Podkreślił, że dzięki tym działaniom mieszkańcy poznają często zapomnianą historię swoich przodków, co pozwala na budowanie tożsamości i pamięci wśród kolejnych pokoleń.
W tym roku IPN przyznało jeden złoty medal, 3 medale srebrne, 4 medale brązowe.
Po uroczystości odbyła się prelekcja dr. Jacka Magdonia pt. „7. Eskadra Myśliwska”, wprowadzająca w tematykę filmu „Trzy śmierci Meriana Coopera“. Merian Caldwell Cooper był wybitnym filmowcem, ale również pilotem Wojska Polskiego w latach 1919–1920, walczącym w 7. Eskadrze Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki. Jego rola w historii Polski i świata była nie do przecenienia.
Uroczystość zgromadziła wielu gości, w tym nauczycieli i uczniów rzeszowskich szkół, a także Strzelców ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego.
Źródło i zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie